מקצועיות
מענה 24/7
פריסה ארצית

איך בוחרים עורך דין שחרור ממעצר בצה"ל

מערכת השיפוט בצה"ל שונה מהמערכת האזרחית. יש להן נקודות דמיון ושוני וגם נקודות השקה. תיק של עבירה צבאית יכול להסתיים גם במאסר אזרחי ורישום פלילי. כאשר חייל נקלע לעמידה מול מערכת המשפט הצבאית, הוא צריך ייעוץ וייצוג של עורך דין בעל ניסיון שמבין בחוק השיפוט הצבאי כמו גם בחוק האזרחי.

 

מעצר צבאי במהלך חקירה

הצבא אינו המסגרת לטעויות ולהפרות משמעתיות או חוקיות, ואף על פי כן יתכן כי חיילים טובים ונורמטיביים ימצאו את עצמם מעורבים בסיטואציות משפטיות, שבהן יידרש בירור המצב המשפטי שלהם. חשוב להבין כי גם כאשר חייל נמצא במעצר והמטרה היא להשהות אותו במסגרת החקירה, ישנה אפשרות לבצע הוראת שחרור מהמעצר במהלך החקירה הצבאית, בכפוף לעבירה ולנסיבות השונות. מעצר צבאי הוא אירוע בלתי נעים, המטרה של מעצר היא לרוב להרחיק את החייל או החיילת מהיחידה במהלך החקירה ולמנוע כל סוג של הפרעה להליך המשפטי ולחקירה עצמה. עורך דין צבאי יכול לעזור רבות בתהליך השחרור ממעצר ובייעוץ בהתנהלות בחקירה.

 

דיני מעצרים במערכת המשפט הצבאית

למערכת המשפט הצבאית סמכות לבצע מעצרים עד תום ההליכים למטרות שונות, בדומה לסמכות המשטרה במערכת האזרחית בכפוף לאישור של שופט. כל אדם החשוד בעבירה מסוימת עשוי להיעצר באופן זמני במתקן מעצר, עד שייבדקו נסיבות האירוע בו הוא מעורב. לעיתים המעצר הוא חלק משיטת החקירה, בה משתמשים החוקרים לחשיפה של עבירות של אחרים המעורבים במקרה.

הצבא נוטה לעצור חיילים יותר בקלות מאשר המערכת האזרחית ולזמן ממושך יותר. עם זאת, גם כאשר החקירה נמשכת, יתכן שחיילים חשודים ישוחררו מהמעצר במהלך החקירה הצבאית. רוב המקרים כוללים שחרור זמני של החשודים ממעצר סגור לפתוח, בהתאם לנסיבות המקרה והחלטת הגורמים. סמכויות המעצר בצבא דומות לסמכויות בעולם האזרחי, אבל החוק בגינו חייל נעצר ומשך המעצר יכולים להיות שונים.

 

עורך דין צבאי

עורך דין צבאי הוא עורך דין בעל התמחות בדין הצבאי ובחוק השיפוט הצה"לי. התמחות זאת דומה להתמחות של עורך דין בדיני משפחה, חוזים, או המשפט הפלילי. ההתמחות הזאת מתבטאת בהיכרות עם החוק הצבאי והפלילי, היכרות עם הבירוקרטיה והנוהג השונה של המערכת הצבאית, ואף היכרות עם השחקנים המרכזיים בפרקליטות הצבאית ובבית הדין הצבאי. כאשר חייל נמצא בהליך משפטי צבאי, הוא זכאי לייצוג וכל עורך דין יכול לייצגו, אבל חייל ינהג בחוכמה אם יבחר בעורך דין בעל התמחות בתחום הצבאי.

 

ניסיון

בתחום עריכת הדין ההתמצאות בתתי התחומים של המשפט היא קריטית. עורך דין פלילי לא ייקח לעצמו תיק גירושים ועורך דין שמתמחה בדיני חוזים לא יתעסק במשפט חוקתי. כך גם תחום המשפט הצבאי נפרד מהמשפט האזרחי. בתחום המשפט הצבאי כדאי לבחור עורך דין שמכיר מקרוב ואף מבפנים את מערכת המשפט הצבאית כדוגמת עורך דין ששירת בפרקליטות הצבאית.

 

סיכום

מעצר צבאי יכול להיות חוויה מאוד לא נעימה. לרוב הוא שלב בתוך הליך חקירה שיכול להיגמר בכתב אישום. שחרור ממעצר בצבא הוא מורכב כיוון שהחייל הוא חלק מהמערכת וממילא לא חופשי לעצמו. אף על פי כן, שחרור ממעצר סגור לפתוח אפשרי במקרים רבים בעזרת ייצוג של עורך דין צבאי מנוסה.

מעצר צבאי

אמני האלומיניום
אמני האלומיניום

אמני האלומיניום מובילים את תחום האלומיניום בישראל. עם צוות גדול של בעלי מקצוע מוסמכים בפריסה ארצית. אמני האלומיניום שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח ברמה הגבוה ביותר.

תוכן עניינים

מידע נוסף בנושא

מהו BDI ואיך אפשר לנקות אותו?

דירוג האשראי או ה-BDI (Bloated Debt Index) הוא מרכיב חשוב בחיי הכלכלה האישית של כל אדם. ציון זה משמש כמדד למהימנות הפיננסית ולסיכון האשראי של

איתור דליפות
אלו השיטות לאיתור נזילות

נזילות מים הן בעיה נפוצה שעלולה להוביל לנזקים רבים, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה בריאותית. כתבה זו תסקור את השיטות המתקדמות ביותר לאיתור נזילות, תוך