מקצועיות
מענה 24/7
פריסה ארצית

מה ההבדל בין מטפי אש לבין ספרינקלרים?

מגיל צעיר מלמדים אותנו שאש זה לא משחק – וגם בתור מבוגרים, חשוב שנדע את הדרכים השונות להתמודד עם אש ולמנוע אסונות, בבית, במשרד, ובמרחב הציבורי. ישנן מספר דרכים למניעת שריפות או עצירת התפשטות השריפה כשהיא מתחילה, ובמאמר זה נסביר לכם עליהן ונציע דרכי התמודדות אפקטיביות. 

 

מערכת בטיחות אש

כיום קיימות בישראל מגוון מערכות שונות לבטיחות באש, חלקן. מופיעות בורב המבנים בארץ, וחלקן שמורות כחובה עבור מבנים מסוימים בעלי תקנים ספציפיים.

מערכת בטיחות אש

מטפי אש

אין אחד שלא מכיר את מטף האש: הכלי האדום ההוא שנמצא על כל קיר במבנה מורשה שנבנה בארץ. יכולות המטף הן כיבוי נקודתי של אש – הוא משפריץ חומר הדף, ועוזר להשתלט על להבות באופן מדויק שמכווין האדם המשתמש בו. בישראל חובה שהמטף ייוצר בפיקוח מכון התקנים (ולהיות מסומן ככזה).

 

ספרינקלרים

הספרינקלרים הם מערכת בטיחות אש מהפופולאריות והאפקטיביות שקיימות – מדובר במערכת של מתזי מים המותקנים על התקרה, בעלי חיישן שמזהה עשן.

ברגע שהמכשיר מזהה עשן, הוא מתחיל להשפריץ מים בזרם חזק לכל עבר, וכך מאפשר השתלטות מהירה על אש וכיבוי רחב יותר בשטחו מאשר המטף ולהוות את דרך ההשתלטות הראשונית על שריפה גדולה לפני הגעת כוחות ההצלה למקום. עבור התקנת מערכת ספרינקלרים איכותית, בטיחותית ומהימנה, יש לעבוד עם חברה שמומחית בתחום שעובדת על פי הנחיות מכון התקנים.

ספרינקלרים

מאגרי מים

כל בניין בעל מעל 5 קומות ומעלה מחויב להתקין מאגר מים שיכולים לספק את כמות המים הנדרשת למערכות הכיבוי עבור כל הבניין.

 

חדרי משאבות

חלק בלתי נפרד מערכת כיבוי האש, הם חדרי המשאבות שנועדו עבור מבנים בארץ שלא עומדים בתקן לחץ המים הנדרש בחוק. ישנם חדרי שאיבה שמספקים מים לגלגלון הידרנטים, וחדרי מים שמספקים מים עבור מערכות הספרינקלרים.

 

מתי צריך להתקין ספרינקלרים?

התנאי החשוב ביותר לפי החוק לקבלת אישור כיבוי אש הוא דרישת כיבוי האש, שמטרתה להגן על חיי אדם ורכוש בכל מבנה הנבנה בישראל, לא משנה מה מטרתו (עסקית, ציבורית או פרטית). רשות הכבאות תדרוש התקנה של ספרינקלרים בסיטואציות הבאות:

  • במקרה וישנו שימוש בחומרי גלם מהסוג הדליק (או אם יש להם מטען-אש הגדול מ10 קילוגרם למטר רבוע
  • כאשר תהליכי הייצור, השינוע האחסנה והטכנולוגיה המתקיימים בעסק, בעלי סיכון גבוה. כאשר הבית או מבנה העסק בנוי על גבי מחסן בגודל של מעל 200 מטר רבוע
  • במידה ותהליכי הייצור האחסנה או השינוע שקורים בתוך העסק מתקיימים בסיכון גבוה

 

לסיכום

מעבר לחובת כל עסק, משרד, חברה או מבנה בישראל להתקין מערכות בטיחות אש לפי התקנים, חשוב שנדע את ההבדלים בין הכלים השונים ונהיה מודעים ליתרונות של אחד על פני השני למקרה וניתקל, לא עלינו, באש משתוללת. אז בצעו מחקר, והיו זהירים.

מטפים ומתזים

אמני האלומיניום
אמני האלומיניום

אמני האלומיניום מובילים את תחום האלומיניום בישראל. עם צוות גדול של בעלי מקצוע מוסמכים בפריסה ארצית. אמני האלומיניום שמים דגש על שירות מקצועי ואדיב, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח ברמה הגבוה ביותר.

תוכן עניינים

מידע נוסף בנושא

מהו BDI ואיך אפשר לנקות אותו?

דירוג האשראי או ה-BDI (Bloated Debt Index) הוא מרכיב חשוב בחיי הכלכלה האישית של כל אדם. ציון זה משמש כמדד למהימנות הפיננסית ולסיכון האשראי של